למה הקמנו חברת דיגיטציה

בימים אלה, לאחר שהוכרז לאחרונה כי הופסק ייצור מצלמות הפילם האנלוגיות נמצא עתידו של סרט הקולנוע בפורמט הישן, המוכר ואפילו האהוב במרכזו של דיון עז ברחבי עולם הקולנוע והטלוויזיה. בתחום זה מרוכזים אינטרסים מסחריים רבים ונושאי הטכנולוגיה שיש לקחת בחשבון אינם מעטים. אני רוצה לשתף בהערות וברעיונות שהובילו אותנו להקים בהשקעה עצומה את מעבדת שיחזור הסרטים של פרויקט דיגיטלי עם ציוד הסריקה המתקדם ביותר שמאפשר לנו להציל סרטים ולשחזר תמונה ברמה הגבוהה ביותר האפשרית.


מדוע מקימים מעבדת שיחזור פילם ואיזה שוק היא משרתת?

חלק לא מבוטל מלקוחות פרויקט דיגיטלי פועלים בתחום הקולנוע הדוקומנטרי – צרכן גדול של חומרים ארכיונים באודיו, ווידאו ופילם. לקוחות אלו הביעו במשך שנים חוסר שביעות רצון מהשירותים הקיימים בתחום זה בישראל והצורך לצאת לחו"ל כאשר צריכים לקבל תוצאות ברמה גבוהה מאד.

 

ארכיונים וארכיונאים הם צד נוסף לאותו המטבע. גם אלו זקוקים כיום לשירות דיגיטציה ברמה גבוהה הן לצורכי שימור ארוך טווח של חומרים אודיו וויזואלים והן לצרכי הנגשה לקהל הרחב ולחשיפה רחבה. 
לאור ההתעוררות בתחום זה בישראל מצאנו מקום להציע ללקוחות הקיימים והחדשים מעבדה אחת המסוגלת להציע שירות ברמה גבוהה מאד בכל תחומי הדיגיטציה תחת קורת גג אחת. יתר על כן, תוספת של מעבדה בתוך הבית מאפשר לנו להציע שירותים משלימים תוך שליטה מקצועית בתהליכים.

 

השקענו סכומים גדולים בהקמת חברת הדיגיטציה המציעה שירותים בתחומי האודיו, הווידאו והפילם בכל הפורמטים האפשריים (פרט ל-70 מ"מ...) וכעת אנו יכולים להיות בטוחים באיכות הגבוהה ביותר, אנחנו יכולים לקבוע סדרי עדיפויות על ציר הזמן בפרויקטים ולהיות תמיד זמינים בשירות ובעצה עבור לקוחותינו. לשם כך פיתחנו את היכולת לעבד הן נגטיבים והן פוזיטיבים, העברות 8, סופר 8, 16 ו-35 מ"מ במערכת אופטית או מערכת כפולה. היום לא צריך לנסוע רחוק ואפשר לשמר משאבים בזמן ובמסגרת התקציב.

הסיבה השנייה להקמת חברת דיגיטציה המשלבת את כל השירותים תחת קורת גג אחת היא משום שאנו מתמחים כבר שנים בשיקום פסי קול הסרטים עבור ארכיונים לצורך העברת תוכן. ככל שאיכות הסרטים יורדת כך גדל באופן ישיר הצורך בהעברת הסרטים לפורמט דיגיטלי מתקדם לצורך שימור ושימוש מחקרי, מסחרי ואחר בעתיד. שוק התוכן זקוק נואשות לחומרי גלם באיכות גבוהה ובימים אלו של מעבר לשידור באבחנה גבוהה – לחומרים באיכות HD  ומעלה. הצורך במעבדה האמונה על איכות והמסוגלת להפיק תוצאות באיכות גבוהה לא נעלם מעינינו. אם ברצוננו לשמר את האיכות המקורית של הסרטים ואף לעבור אותה (!) התחייב שימוש בסורקי סרטים מתקדמים המציעים את האיכות הגבוהה שתאפשר ללקוחותינו צפייה או מכירה של החומרים הללו. סריקת הסרטים מתוך הפילם ללא הקרנה, לא על קיר ולא על מראה, מציעה איכות שעוברת את איכות ההקרנה המקורית. למעשה החומרים הדיגיטליים נראים טוב יותר מאשר נראו אי פעם על ידי הקהל הרחב ומקבילים לאיכות החומרים שרואה הבמאי בחדר העריכה. תארו לכם איזן חוויה עוברים לקוחותינו כאשר הם צופים בחומרים ההיסטוריים הללו. 

בנוסף, אנו מקווים כי ממשלת ישראל, גופי תרבות ואמנות וגופים מרכזיים אחרים יכירו בהיבט המרכזי של התרבות המיוחדת שלנו המיוצגת בתעשיית הקולנוע המקומית וחוזרת 90 שנים או יותר. זה תוכן היסטורי יקר שנמצא בתהליך הידרדרות מתקדם שירד לטמיון ללא פעולות שיקום ושיחזור נמרצות. פעולות בארכיונים מסחריים ולא מסחריים בבעלות המדינה מחייבים השקעה ויוזמה. אנו, את חלקנו כבר מבצעים בכל רמות העשייה: בייעוץ, באפיון, בתכנון ובפעולות השימור והדיגיטציה בפועל.

הענף שבו בחרנו לפעול הוא תחרותי ביותר ולשמחתנו לקוחותינו דורשים את הטוב ביותר. כבר היום אנו מציעים את הפתרון האיכותי ביותר בישראל בתחום הפילם עם סורקים באיכות קולנועית מתקדמת, המרות ווידאו באיכות המומלצת על ידי אירגוני השימור הבין לאומיים, ואיכויות אודיו מוכחות. מעבר לכך אנו מפתחים מערכות תוכנה לניהול ולהנגשה של חומרים אלו! מתוך הגישה כי עלינו להציע בישראל את היכולות המתקדמות ביותר, אנו משתתפים במחקרים ובקבוצות מחקר בין לאומיות שמטרתן להגיע לשיפור איכויות ההמרה לטובת כלל התעשייה העולמית בתחום הארכיונים והקולנוע – עמדה שמאפשרת לנו להציע את האיכות הטובה ביותר גם בישראל ובזמן אמת.